Замки України
Екскурсії в замок Паланок: князь Корятович, Мукачівський замок та криниця бажань
На під’їзді до Мукачеве увагу туристів привертають незвичайні пейзажі. На рівнинній місцевості піднімаються вгору поодинокі гори вулканічного походження. На вершині однієї з них розміщений замок Паланок, середньовічна споруда, що майже повністю збереглася до наших днів.
Зберігся замок Паланок завдяки значним коштам, які були виділені урядом Угорщини на його на ремонт та реставрацію. Замок розташований на висоті 188 м над рівнем моря, що на 68 м вище рівня самого міста, займає площу майже 14 тис. кв. м і нараховує біля 130 приміщень. Свою назву Мукачівський замок отримав від слова «паланка» – дерев’яного паркану, яким він був оточений.
Замок Паланок в Мукачеве є цінною пам’яткою історії та зразком середньовічної військової архітектури. Упродовж століть він слугував для охорони торгових і військово-стратегічних шляхів. За всю свою історію належав багатьом правителям.
Замок витримав чимало облог. Найдовша з них тривала з 1685 по 1688 р. від військ австрійського імператора. Керувала обороною фортеці княгиня Шлона Зріні. З 1703 по В 1711 р. замок Паланок в Мукачеве був оплотом національно-визвольної війни угорського народу під керівництвом трансільванського князя Ференца ІІ Ракоці, в якій взяли активну участь повсталі русини-куруци.
Мукачівський замок складається з трьох оборонних споруд, розділених ровами і оточених могутніми стінами та бастіонами. Загальна площа замку Паланок в м. Мукачеве становить 14 тис. кв. м.
Найстаріший, Верхній замок XІV ст., який був реконструйованих у XVIIІ ст., знаходиться на вершині гори. Звідси відкриваються мальовничі краєвиди Мукачеве та навколишньої території. Нижче від нього на 6 м, на терасі стоїть Середній замок XVII ст. Ще на 10 м нижче розташований Нижній замок, будівництво якого було завершено у 1670 р.
У реставрованих залах Верхнього замку нині можна ознайомитись з експозицією Мукачівського історичного музею. Історію замку й Закарпаття в деталях відтворюють експозиції з етнографії, природи та старожитностей. У 12 залах експонуються твори живопису, а також старовинні ікони.
На території замку Паланок в Мукачеве є криниця. Існує легенда, за якою, якщо кинути монетку в криницю та загадати бажання, то воно збудеться. А ще бажання може здійснитися, якщо потриматись за палець скульптури князя Корятовича - одного із колишніх володарів замку Паланок.
Загадайте бажання – киньте монетку та потримайтесь за палець, може пощастить і Вам.
Цікаві туристичні об’єкти в замку Паланок
- Мукачівський історичний музей.
- Картинна галерея.
- Виставка "Дерев'яні церкви Закарпаття".
Екскурсії до замку Паланок в Мукачеве
Екскурсійні поїздки в Мукачеве в замок Паланок здійснюються із міст:
Східниця, Трускавець, Моршин,
Буковель, Славське, Львів та інших.
Туроператори
- "Перлина Карпат" — Східниця.
- "Європа-Тур" - Східниця.
Координати
Закарпатська область
Мукачівський район
м. Мукачеве
пров. Куруців, 5 9:00-18:00, вихідний в музеї - понеділок
48°25'50"N, 22°41'15"E
Сайт замку Паланок: http://www.palanok.mukachevo.net
2011. Замок Паланок в Мукачеве. Замки і фортеці України