Львівська ратуша — цікаві факти, історія, легенди, фото
Львівська ратуша — головна споруда та символ міста Львів. Ратуша протягом всього часу свого існування була місцем перебування міської влади міста. Знаходиться на площі Ринок. Висота Львівської ратуші становить 65 метрів. Це найвища ратуша в Україні. На саму вершину вежі ведуть 400 сходинок. Наверху знаходиться оглядовий майданчик з неймовірними панорамами Львова, а по дорозі наверх можна ознайомитись із механізмом старого годинника. Він вже понад два століття відбиває години для львів’ян та гостей міста.
Цікаві факти про Львівську ратушу
- Вежа Львівської Ратуші має висоту 65 метрів і є найвищою в Україні.
- Кількість сходинок до оглядового майданчика становить 400 або 408 (як нарахуєте).
- Будинок Львівської Ратуші споруджений у стилі "віденського класицизму".
- Перша Львівська Ратуша була побудована десь у 1380 році.
- Ратуша, яку ми бачимо сьогодні, зведена у 1851 році.
- Вперше містяни почули звук годинника у 1404 року. На той час для багатьох європейських міст це була дивина.
- Годинник важить 2,5 тонни, виготовлений він на віденській фабриці Вільгельма Штиль.
- По давній традиції, щодня о 12 годині з вежі ратуші лунають звуки сурми.
- Пожежі, стихійні лиха та руйнування — нормальне явище для Львівської Ратуші. Загалом її відбудовували не менше семи разів.
- Ратуша у Львові певний час слугувала для міста в’язницею. Зараз тут "сидять" місцеві депутати.
- Біля ратуші колись стояв стовп ганьби.
- 1 листопада 1918 року у Львові на Ратуші підняли синьо-жовтий прапор. Вдруге він замайорів на вежі 3 квітня 1990 року.
- Вхід на Ратушу відкрили для туристів тільки у 2000 році. До цього це був режимний об'єкт.
- Тільки у Львові туристи ходять по коридорам ратуші вперемішку із співробітниками міської ради.
- Тільки у Львові можуть призначити зустріч чи побачення біля входу в ратушу, а на каву запросити на вершину вежі.
Легенди про Львівську ратушу
Львів – то є місто легенд. Львівська ратуша не виключення. Самою відомою є легенда про привид. Чи то привид відьми, чи монаха, чи обох відразу. Достеменно не відомо. Але хтось опівночі літав тут у вигляді чорної труни, а луна розносила страшний стогін, що йшов із тієї труни. Кажуть, колись у давнину поламався механізм годинника. І тоді наче був таємний монах, який кожні 15 хвилин бив у дзвони. Він був дуже відповідальною людиною. Ніхто і не здогадувався, що механізм не працює. Але, коли механізм полагодили і годинник запрацював, то монаха звільнили. Це була справа всього його життя. Серце монаха не витримало.
Місцевим жителям до вподоби трохи інша історія. Легенда про відьму. Якось, колегія суддів засудила невинного чоловіка на смертну кару. Буває таке у суддів, коли неуважно розглядають справу. Може, десь на каву поспішали. Згодом знайшли справжнього вбивцю, але було вже пізно. У коридорах ратуші почала з’являтися чорна труна, як зловісне попередження для суддів. Але то було давно. Нинішні можновладці та судді не бояться ні чорта, ні відьми. Кажуть, в труні вони бачили ці попередження. Легенди, кажуть, все це.
А ще екскурсоводи розказують історію про флюгер, який, начебто, був передвісником лихих подій. Флюгер із левом, який увінчує вежу Львівської Ратуші, у липні 1672 року упав із вежі. Згодом до міста підступила величезна турецька армія, яка завдала чималих збитків місту. Іншим разом флюгер упав в 1704 році. Згодом місто було загарбано шведським королем Карлом XII. Це був найглибший занепад в історії Львова.
Львівська ратуша – історія
Історія Львівської ратуші розпочинається з XIV століття. В цей час Львів отримав Магдебурзьке право. Згодом, у 1372-1378 роках, князем Владиславом Опольським була побудована перша ратуша. Сама будівля була кам’яною, а вежа – дерев’яною. Вже у 1381 роком в літописах з'являються згадки про ратушу. В цей час згоріла під час пожежі дерев'яна вежа.
З пожежами та руйнуваннями ратуші не щастило. Зведена у 1489 році мурована ратуша також постраждала від пожежі у 1527 році. Загалом, Львівську ратушу перебудовували не менше семи разів за всю історію існування.
Сучасна будівля ратуші була зведена у 1827-1835 роках за проектом архітекторів Йозефа Маркля, Франца Трешера та Йозефа Вондрашки.
Більше про історію ратуші можна почитати у статті Історія Львівської ратуші у Вікіпедії
Львівська ратуша – графік роботи
Графік роботи Львівської ратуші – щодня з 9:00 – 20:00 влітку та з 9:00 – 18:00 взимку.
Вхід до ратуші безкоштовний. Але, щоб порахувати кількість сходинок, що ведуть на оглядовий майданчик на вежі, доведеться заплатити за вхід. Якщо не рахувати – то теж!
GPS координати: 49° 50′ 30.7″ N, 24° 1′ 52.8″ E
"Пильнуйте, бо не знаєте часу."
Цитата з Євангеліє від Матвія 24:42 (надпис на дзвоні ратуші)
Читайте також:
Безкоштовні музеї у Львові
Цікаві місця в Яремчі, які варто відвідати
Відпочинок в Буковелі
Східниця
Що подивитися у Славське
Використана інформація та фото: Вікіпедія (Aeou, DoroshenkoE, Konstantin Brizhnichenko), Роман Балук, ZymaGhory.com