Відпочинок на озері Синевирі, житло на Синевирській Поляні
Озеро Синевир (стара назва Синевір) – одне з найбільших та найдивовижніших озер України. На Синевир на відпочинок щороку приїджают тисячі туристів. Зняти житло біля Синевиру можна у Синевирській поляні – гірському селі поруч із озером. Розташувавшись на висоті майже тисячу, а саме 989 метрів над рівнем моря, на південному схилі гірської системи Ґорґани, водойма стала насправді унікальною не лише для Карпатського регіону, а й для розбещеної мальовничими краєвидами Європи. Його називають сьомим дивом України, Карпатською перлиною, «Морським оком»... Адже, поглинаючи нестримні води трьох бурхливих гірських струмків, що беруть початок на горі Озерна, воно зберігає неймовірний спокій свого прохолодного плеса. А якщо подивитися на Синевір зверху – кришталева, небесно-блакитна вода з острівцем посередині нагадує сині очі прекрасної дівчини з темними, як ніч, зіницями… Цікаво, що жоден струмок
не витікає з озера, а повністю розчиняється в ньому, при цьому його вода не виходить з берегів. Лише кмітливим вдається здогадатися, куди ж зникає вода. Вона прямує підземними ходами і виливається з мальовничого грота нижче на 50 метрів.Саме тому навіть у часи найбільш бурхливих паводків та під час танення снігів озеро ніколи не виходить з берегів.
Синевир – цікаві факти
На думку вчених, озеро Синевир утворився в післяльодовиковий період, близько 10 тисяч років тому. В результаті землетрусу стався зсув гірських порід. Вони повністю перегородили вузьку долину, створивши нездоланну греблю на шляху водної стихії, яка рухалася скелястими схилами. Потрапивши у природну западину, оточену горами Сленізор, Озерна і відрогом Вододільного хребта, вода опинилася у пастці. Так виникло величезне озеро площею сім гектарів та глибиною до 24 метрів.
Легенди озера Синевир
У народі ж існує інша версія походження озера Синевір. За легендою, у далекі часи тутешні гори належали багатому графові, на якого працювали люди: пасли овець і корів, рубали ліс. Була у нього неймовірної вроди донька, з блакитними, як небо, очима. Саме через синій колір очей дівчину і звали Синь.
Якось граф узяв дочку з собою в гори перевіряти роботу лісорубів. Збираючи на галявині квіти, дівчина раптом почула чарівну мелодію сопілки. То грав верховинський пастух – Вир. Зачаровані одне одним Синь та Вир одразу ж закохалися і почали зустрічатися. Та коли про це дізнався батько Сині, наказав парубку відректися від дівчини. Закоханий юнак відмовився. Тоді його підступно вбили, скинувши на нього зі скелі величезну камінну брилу.Почувши про те, що сталося з Виром, Синь гірко плакала, обнявши той убивчий камінь. Від її сліз утворилося озеро, з чистою, як кришталь і блакитною, наче очі Сині,
водою.Посередині водойми і донині видніється верхівка того каменя, де загинули закохані. Саме від їхніх імен, як стверджують місцеві жителі,і походить назва дивовижного озера. А тринадцятиметрова скульптура, яку в 1984 році Михайло Санич та Іван Бровді установили на одному з його берегів, назавжди увічнила пам’ять про незламних героїв легенди. З тих пір сюди приїжджають святкувати весілля з багатьох куточків України і Карпат. Кажуть, що якщо люди познайомляться і покохають одне одного саме на озері, то їх чекатиме вічне кохання.
Та не лише через це Синевир вважають візитівкою Карпат та найкоштовнішим скарбом Національного природного парку "Синевир", виникнення якого, до речі, і пов'язане з цією унікальною гірською водоймою. Природа на околицях озера, як ніде,- благодатна. Схили гір, що оточують Синевирське озеро, потопають у рослинності. Стоп'ятдесятирічні ялини, хвоя вікових карпатських смерек, букові і соснові ліси напувають повітря цілющим ароматом та зачаровують своїм відображенням у дзеркальному плесі.
Вода у озері настільки прозора, що без зусиль можна побачити дно та розгледіти усіх її мешканців: безпечно плазуючих по дну раків, річкову форель, яка напрочуд непогано почувається у прохолодній озерній воді, що зазвичай не перевищує 11 градусів, та багатьох унікальних представників місцевої флори та фауни, які занесені до Червоної книги.Серед таких «червонокнижних» та рідкісних видів: постійна мешканка тутешніх місць плямиста саламандра, дикий лісовий кіт, глухар, чорний лелека, карпатський тритон та ще 20 видів тварин і 38 видів рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Саме тому дивовижні ліси навколо озера вважаються Національним природним парком. А озеро, що сховалось за густими віями вікових смерек, входить не лише до скарбниці України, а й до списку світових див природи.
Синевир – фестиваль "На Синевир трембіти кличуть"
У «Синевирі» щороку влаштовують фестиваль етнічної музики «На Синевир трембіти кличуть». Під час фестивалю сюди з’їжджаються музиканти не лише з усієї України, а й із сусідніх країн. Відбуваються виставки творів декоративно-прикладного мистецтва та кулінарні конкурси. Тож, якщо ви вирішили відвідати це чудове місце у Межигірському краї, окрім неймовірної природи та унікальної краси озера, вам завжди буде чим розважитися та на що подивитися.
Синевирська поляна, житло біля озера Синевир
Зняти житло біля озера Синевір можна у селі Синевирська поляна – найближчому населеному пункті біля озера. Ціни на відпочинок біля озера Синевир помірні. Приватні садиби, готелі в селі Синевірська поляна, міні-готелі надають послуги оренди житла для туристів.
Фестивалі на Синевирі, зазвичай, відбуваються в серпні.
Найближчі до Синевиру гірськолижні підйомники
- Міжгір'я - 31 км;
- Пилипець - 54 км;
- Ізки - 50 км;
- Подобовець - 58 км.
Найближчі до Синевирської поляни бальнеологічні курорти
- Сойми - 37 км;
- Свалява – 97 км;
- Шаян – 88 км.
Цікаві туристичні об'єкти біля озера Синевір
Що ще цікавого можна подивитися біля озера Синевир. А неподалік озера туристів ваблять колоритні карпатські колиби та бесідки. На Чорній Ріці, біля греблі-клаузули з середини ХIХ століття розташовується унікальний музей лісу і сплаву, який розповідає про побут бокорашів – сплавників лісу, представників небезпечної професії, яка остаточно занепала з 1954 року.
Озеро Синевир, як доїхати
Закарпатська область
Міжгірський район
біля с. Синевирська Поляна
49.7528799341502, 24.01611328125
Озеро Синевир. Відпочинок в Карпатах
Читайте також:
Бакота - історія, легенди, що побачити
Що відвідати в Буковелі влітку
Відпочинок на Шацьких озерах
Крісельні підйомники в Карпатах