Береги Дністра рясніли ошатними віллами та пансіонатами: Neapol, Warshawa, Riviera, Grand – лише назви чого варті! Там були облаштовані два великих піщаних пляжі «Сонячний» і «Тінистий» і один неофіційний – нудистський – перший у міжвоєнній Польщі. До міста навіть ходив прямий швидкісний поїзд із Варшави (що складався з трьох люксових вагонів і звався «люксторпедою»), а його набережну порівнювали з ялтинською.
Як справжнє курортне містечко, Заліщики оживали у теплу пору року і затихали зимою. Його прекрасними вуличками гуляли чимало знаті, інтелігенції, відомих людей – зокрема оперна діва Соломія Крушельницька, письменники Юрій Федькович та Василь Стефаник, перший маршал Польщі Юзеф Пілсудський, тощо.
Та історію курортного містечка назавжди змінила велика дністровська повінь, яка знищила усю його інфраструктуру. За радянських часів її чомусь так і не відновили. Тож, нині про славні часи Заліщиків мало хто пам’ятає навіть із місцевих. Нагадують про них хіба що спогади старшого покоління та старі фотографії.
Проте, край має величезний курортний потенціал. Тут можна не лише гарно відпочити, підлікуватися, а й наповнитися майже недоторканим духом місцевих традицій та культури.
Що ще відвідати
· костел святого Станіслава 18ст.
· Церква Покрови Пресвятої Богородиці 19ст.
· Відновлена капличка Божої Матері (1992);
· Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1999);
· Церква Пресвятого Серця Христового (2002);
· Дерев'яна капличка, яка споруджена до 10-річчя незалежності України (2001);
· Палац баронів Бруніцьких (перебудований у 1831 році з мисливського палацу; нині відділення лікарні);
· Палац цісарсько-королівської військової казарми (18 ст., зараз приміщення ПТУ);
· будинок староства і суду (потім — учительська семінарія, нині готель «Старі Заліщики»);
· «Народний дім» (1908, нині пошта);
· будинок польського товариства «Сокіл» (1903, тепер кінотеатр);
· У місті є чимало пам’ятників (Осипу Маковею, Івану Франку, Олегу Кандибі-Ольжичу, Тарасу Шевченку, Степану Бандері) та інші;
· Парк, який налічує понад 40 видів унікальних дерев.
Як доїхати в Заліщики
Добратися до Заліщиків взагалі не проблема – до міста постійно ходять курсові автобуси і маршрутки з усіх найближчих обласних центрів – Тернопіль, Львів, Чернівці, тощо. Також досить розвинена залізнична розв’язка – багато курсових потягів, а доїхавши зупинитись чи просто переночувати ви зможете, наприклад, у місцевих, чи у готелі «Старі Заліщики». Своїм авто по трасі М19 (Е85).
GPS координати оглядового майданчика в Заліщиках: 48.631147, 25.740582
За 27 км від Заліщиків у селі Нирків знаходиться одне з найцікавіших місць Тернопільщини - Джуринский водоспад.
GPS координати Друринського водоспада: 48.804932, 25.587741
Приємної подорожі!
Ольга Мосьондз. Фото: Roksana.Bashyrova, Сергій Криниця (Haidamac), http://zalrada.gov.ua