Бакота – легенди, історії та цікаві факти
Бакота – це не просто географічна точка на карті України. Бакота – це магічне місце, де історія та легенди, минуле та сучасність переплітаються в неповторній симфонії природи і історії.
Бакота – це затоплене село в Україні, розташоване в Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області неподалік від села Стара Ушиця. Зараз на місці села розливається Дністер, а Бакотська затока стала популярним місцем відпочинку в Україні.
Місцевість не тільки вражає своєю природною красою, але й сповнене легенд, які передаються з покоління в покоління.
Бакота – історія краю
Ще в давнину, у період князівства, Бакота була важливим торговим і культурним центром. Перші згадки про це поселення сягають часів Київської Русі. Розташоване на обривистих берегах річки Дністер, що слугували природнім укріпленням, воно контролювало торгові шляхи і захищало від ворожих нападів. Бакота входила до складу Київської Русі, потім була приєднана до Галицько-Волинського князівства. Це прадавня столиця Дністровського Пониззя.
З приходом монголо-татарських навал в XIII столітті, Бакота зазнала значних руйнувань. Був знищений Бакотський замок. Згодом його відновили Коріятовичі, але замок остаточно був зруйнований в 1431 р.
Територія біля Бакоти у 1431 році була визнана нейтральною прикордонною зоною між Польщею та Литвою. Незадоволені жителі, які перед цим проголосили незалежність, підняли повстання. Але згодом поляки жорстоко придушили повстання. Був зруйнований замок в Бакоті, а місто назавжди втратило своє значення, як важливий адміністративний центр.
Але, незважаючи на це, навіть сьогодні можна знайти сліди колишньої величі – залишки стародавніх мурів та храмів, які вражають своєю міцністю.
На початку 70-х років прошлого століття на Дністрі вирішили будувати Дністровську ГЕС. Мешканців Бакоти та декількох десятків інших сіл, які жили в низині, виселили. Кожен мав розвалити свій будинок та вирубати садок біля хати. Переселятись всім селом заборонялось. Допомоги від держави не було – ні грішми, ні житлом, ні морально. Будували все за свій рахунок. Долею пересічних громадян влада не переймалася ніколи.
Бакота сьогодні – це мальовничі краєвиди, які відкриваються з високих берегів Дністра. Це залишки печерного Свято-Михайлівського монастиря, до якого навідуються тисячі туристів та вірян. Бакота сьогодні – це сучасні бази відпочинку на Дністрі та готелі. Бакота – це історія стародавнього поселення, яка передається із покоління в покоління.
Бакота – що побачити
Однією з найбільших привабливостей Бакоти є її природа. Селище розташоване на території національного природного парку "Подільські Товтри", який славиться унікальними ландшафтами. Скелі, що здіймаються над Дністром, створюють захоплюючі краєвиди, які не залишають байдужими нікого, хто побуває тут. Ці стародавні кам'яні утворення, що колись були частиною морського дна, тепер служать домівкою для численних видів флори і фауни. Особливе місце в цьому природному різноманітті займають рідкісні види рослин і птахів, що робить Бакоту ідеальним місцем для любителів природи і орнітологів.
Бакота – легенди, історії та цікаві факти
Якщо вже Бакота, то легенди, історії та цікаві факти тут точно мають бути. Не можна не згадати і про культурну спадщину зони відпочинку Бакота. Місцеві легенди та міфи просякнуті духом давньої магії і чарів. Розповідають, що ці скелі оберігали таємниці стародавніх ритуалів і обрядів, а сама річка Дністер мала величезне сакральне значення для місцевих племен. Сюди часто приїжджають туристи, щоб насолодитися спокійним плесом води, слухаючи шепіт вітру серед скель і поринувши в атмосферу містичності.
Бакота – це не лише точка на карті, це острівець історії і природи, де кожен має шанс відчути дихання часу і магію древньої землі.
Бакота, відпочинок на Дністрі, чим зайнятись в Бакоті
Бакота і вілпочинок на річці – поняття нероздільні. Відпочинок на Дністрі в Бакоті підійде любителям активного способу життя та романтикам. Чим зайнятись в Бакоті та що зробити:
- Бакота – це чарівна природа. Дністер, з його прозорими водами і мальовничими берегами, є основною привабливістю Бакоти. Річка тут протікає через вузькі долини, обрамлені величними скелями. Однією з унікальних особливостей є Дністровські Товтри – скельні утворення, що формуються з відкладень, які мають вікову історію. Незабутні панорамні види, що відкриваються з оглядових майданчиків та гарні фото на фоні цих природних шедеврів вам гарантовані.
- Бакота – це каякінг та риболовля на Дністрі. На річці дуже непогано ловиться риба (а в деяких кемпінгах пропонують вудочки в оренду). Дністер з його спокійними водами і численними затоками є ідеальним місцем для каякінгу і риболовлі. Можна взяти в оренду катамаран чи човен.
- Бакота – це подорожі. Замовити подорож на катері по Бакотській затоці чи на параплані над Бакотою.
- Велопрогулянки: Велосипедні маршрути через лісові стежки і навколо скель можуть стати відмінним способом дослідження місцевих ландшафтів.
- Бакота – це піші прогулянки. Ідеальні умови для пішохідних прогулянок і трекінгу. Пройдіться по маршрутах, що ведуть до мальовничих краєвидів і відчуйте єднання з природою.
- Бакота – це Інстаграмна фотосесія. Влаштувати фотосесію на кручах Дністра.
- Історія: Відвідати скельний монастир, ознайомитись з історією та легендами краю.
- Бакота – це місця сили: Набрати джерельної води, яка вважається цілющою та продегустувати місцеві вина, що вважаються унікальними. Бакота славиться своєю гостинністю і культурними традиціями. Тут можна скуштувати смачні страви місцевої кухні, виготовлені з натуральних інгредієнтів.
- Релаксація: Приготувати рибну юшку та страви на вогні, запити цілющою джерельною водою та не менш цілющим вином із найкращих сортів винограду. Дивитися на безмежне зоряне небо та слухати звуки вогню та тріск дров – все це створює неповторну атмосферу спокою і умиротворення.
Бакота – готелі, бази відпочинку, кемпінги
Зняти житло в Бакоті пропонують в навколишніх селах готелі, бази відпочинку на Дністрі та кемпінги. Є також можливість встановити намет на березі річки або на високих кручах, звідки відкриваються приголомшливі краєвиди.
Житло на Дністрі >>
Бакота – ціни 2024 на відпочинок та житло
- Бази відпочинку Бакота на Дністрі – від 1400 грн
- Міні-готелі на березі річки – від 250 грн з особи
- Приватні садиби в Бакоті – від 150 грн з особи
- Готелі на Дністрі з басейном (Бакота) – від 1500 грн
- Житло в палатках, глемпінг – від 1600 грн
- Кемпінг на Дністрі (місця для палатки) – від 180 грн
Бакота – цікаві факти
- У давнину, на місці Бакоти, розташовувались язичницькі капища, що славились своєю містичною силою.
- Бакота – печерний монастир та цілющі джерела. На берегах Дністра є залишки найстарішого печерного монастиря
Поділля. Свято-Михайлівський монастир розташований на висоті майже 70 метрів. Перша згадка про дивовижний монастир на Дністрі датується ще 1362 роком.
- У Бакоті є три джерела цілющої води. У спеку температура води там сягає дванадцяти градусів. Як зазначають місцеві, джерела допомогли зцілитися багатьом людям, які після молитви в монастирі випили цієї води.
- Бакота у давнину називалася Пониззям, за часів Київської Русі – Русь Дольна, а згодом – Поділля.
- Сьогодні село Бакота не існує. Його затопили у 80-х роках минулого століття через будівництво Дністровської ГЕС.
- Починаючи з 1981 року 6 років тривало затоплення села Бакота.
- В Бакоту приїжджають багато паломників та туристів. Головний оглядовий майданчик має назву «Біла гора».
- Бакота – це місцевість із середземноморським кліматом. Тут ростуть унікальні сорти винограду.
Бакота – скельний монастир
Історія Бакоти нероздільно пов'язана з найдавнішим печерним монастирем Поділля. Бакотський скельний монастир знаходиться у товщі 120-метрової Білої гори. М’який пісковик, з якого складалася скеля, дозволяв доволі легко будувати печери та ходи.
Монастир в Бакоті приваблює не тільки самими залишками печер та ніш від поховань ченців, але й приголомшивими краєвидами на річку Дністер та невеликими пляжами. Неподалік від скельного монастиря є три джерела з цілющою водою. Назви оригінальні – Північне, Південне та Найпівденніше. Легенди та екскурсоводи кажуть, що джерельна вода в Бакоті лікує хвороби очей. Можливо. Але вода прохолодна і дуже смачна. Бакота – місце цікаве. Щоріч віряни та туристи прикрашаються дорогу до печер та джерел стрічками та іконками.
Бакота – як доїхати
Бакота знаходиться за 50 кілометрів на схід від Кам’янця-Подільського, в районі сіл Грушка та смт. Стара Ушиця. Маршрутки на Бакоту з Кам’янця-Подільського відправляються від місцевого автовокзалу (вул. Князів Коріатовичів, 19). Зупинки «Бакота» не існує на маршруті, але можна вийти між селами Грушка й Стара Ушиця біля повороту, який туди веде. Поворот з траси тільки один, але водія попередьте завчасно. Далі рухайтесь в напрямку Бакотського печерного монастиря близько 5 км.
Бакота – що відвідати поблизу
Цікаві місця, які варто відвідати поблизу Бакоти:
1. Кам’янець-Подільський
Відстань від Бакоти: близько 60 км
Це одне з найвідоміших історичних міст України, розташоване на південь від Бакоти. Кам’янець-Подільський славиться своєю середньовічною архітектурною спадщиною, зокрема Кам’янець-Подільською фортецею, яка є однією з найбільших та найкраще збережених фортець в Україні. В місті також варто відвідати Старий замок, Кафедральний собор святого Петра і Павла та численні музеї, які відображають багатство місцевої історії та культури.
2. Хотин
Відстань від Бакоти: близько 40 км
Хотин – місто, відоме своєю історичною фортецею, яка є однією з найкраще збережених середньовічних оборонних споруд в Україні. Хотинська фортеця розташована на високому пагорбі, звідки відкривається захоплюючий вид на річку Дністер. Вона відіграла важливу роль у численних битвах і має величезне історичне значення.
3. Національний природний парк "Подільські Товтри"
Відстань від Бакоти: в межах парку
Бакота розташована в межах цього національного парку, відомого своїми унікальними геологічними формаціями та різноманітністю флори і фауни. Їдете на відпочинок в Карпати - заїдьте на Бакоту! Парк пропонує різноманітні екологічні стежки для пішохідних прогулянок, спостереження за птахами і дослідження природних утворень. Серед його особливостей – рідкісні види рослин і тварин, а також численні природні пам’ятки.
4. Заліщики
Відстань від Бакоти: близько 150 км
Заліщики – єдине місто на Західній Україні з лагідним середземноморським кліматом розташоване в Дністровському каньоні.
Бакота – це місце, де минуле живе поруч із сучасним світом. Завдяки своїй природній красі, історичній значимості та культурним традиціям, це село стало символом неперервності і величі української землі. Ті, хто відвідує Бакоту, відзначають не тільки її унікальний вигляд, але й відчувають глибинний зв'язок з древніми часами, що зберігається в кожному камені і кожному шелесті лісу.
Читайте також:
Цікаві факти про Кам'янець-Подільський
Про відпочинок на озерах Волині
Використана інформація та фото: Вікіпедія, Gudyma s, Zysko serhii, Valentyne Kovalov